Požar je proces nekontrolisanog sagorevanja kojim se ugrožavaju život i zdravlje ljudi, materijalna dobra i životna sredina. Praćen je osloađanjem toplote i produkata sagorevanja koji mogu imati toksične osobine.Dim koji nastaje pri sagorevanju otežava kretanje i orijentaciju ljudi. Da bi došlo do gorenja potrebno je da su istovremeno pristutni: materijal koji može da gori – Gorivo, Toplota dovoljna da zapali gorivni materijal i vazduh odnosno prisustvo Kiseonika. Ukidanjem jednog od dva tri elemtna požar se gasi. Moderrnim metodama gašenja i upotrebom novih tehologija iu proizvodnji sredstava za gašenje požara danas se vrlo efikasno možemo boriti protiv požara koji predstavljaju veliku opasnost za stanovništvo i imovinu.
U cilju zaštite lica i imovine od požara a na osnovu Zakona o Zaštiti od požara (“Sl.Glasnik RS”, br. 111/2009 i 20/2015 od 20.02.2015.) koji se primenjuje od 04.03.2015. godine, nalaže da su sva pavna lica i preduzetnici dužni da umaju:
Prema članu 24. i 25. Zakona o Zaštiti od požara, potrebno je da imenujete lice koje je stručno osposobljeno za sprovođenje zaštita od požara!
Klasifikacija požara se vrši na nekoliko načina: po fazama razvoja (na početne, razbuktale i faza živog žgarišta), po obimu požara (na mali, srednji, veliki i katastrofalni), po mestu nastanka (unutrašnji i spoljni požari) i prema vrsti gorive materije (po evropskoj klasifikaciji požarai se svrstavaju u pet klasa: A, B, C, D i F).
Podela sredstava za gašenje može se izvršiti na više načina:
Prema agregatnom stanju: čvrsta (prah, pesak, zemlja), tečna (voda, pena) i gasovita (CO2, inertna sredstva);
Prema načinu dobijanja: prirodna (zemlja, pesak, voda) i industrijska (pena, prah, CO2, inertna sredstva, vodena para);
Prema načinu delovanja na gorivu materiju: sredstva koja ugušju požar (pena, CO2, prah, inertna sredstva, vodena magla i para, priručna sredstva kao što su prekrivači, pesak, zemlja), sredstva koja hlade (voda, pena) i sredstva koja deluju antikatalitički odnosno prekidaju lančane reakcije gorenja ( inertna sredstva, neke vrste praha i pojedine vrste pene);
Prome nameni dele se na sredstva za gašenje požara klase A, klase B, klase C, klase D, klase F i za gašenje uređaja i postrojenja pod naponom.
Zakonom zaštite od požara predviđen je niz mera, postupaka i radnji koje treba preduzeti i sprovesti kako bi se sprečilo nastajanje požara i kako bi se njegove posledice svele na najmanju moguću meru na ljude i imovinu. Mere se predviđaju Glavnim projktom zaštite od požara koji se izrađuje prilikom rekonstrukcije ili izgradnje novog objekta i Pravilima zaštite od požara koja moraju imati sva pravna lica. Na osnovu glavnog projekta zaštite od požara proističu obaveze izrade planova evakuacije, izrade planova postupanja u vanrednim situacijama (požar, eksplozija, poplave…). Vrši se kategorizacija objekata, delatnosti i zemaljišta prema ugroženosti od požara u zavisnosti od tehnološkog procesa koji se u njima odvija.
Postoje sledeće kategorije:
prva kategorija – sa visokim rizikom od izbijanja požara
druga kategorija – sa povećanim rizikom od izbijanja požara
i treća kategorija – sa izvesnim rizikom od izbijanja požara
U zavisnosti od kategorije obavezno je da se organizuje sprovođenje preventivnih mera zaštite od požara i potreban broj stručno osposobljenih lica za sprovođenje zažtite od požara, stalna dežurstva i opremljena i obučena vatrogasna jedinica. Subjekti u prvoj i drugoj kategoriji ugroženosti od požara obavezni su da donesu Plan zaštite od požara i za njega je obavezna saglasnost MUP-a. Korisnici poslovnih, industrijskih i objekata javne namene, objekata blokovskog tipa i podzemnih garaža, objekata u trećoj kategoriji ugroženosti od požara i skupština zgrade u stambenim objektima donose Pravila od zaštite od požara.
Protivpožarni aparat je uređaj koji sadrži sredstvo za gašenje koje se pod pritiskom izbacuje iz boce aparata. Izbacivanje sredstva za gašenje u obliku mlaza određenog dometa, vrši se pomoću pritiska gasa u samoj boci što zavisi od vrste odnosno konstrukcije aparata. Pomoću protivpožarnog aparata se gase ili kontrolišu mali početni požari. Nije namenjen za nekontrolisane požare koji mogu da ugroze korisnika aparata i zahtevaju stručno delovanje vatrogasaca.
Protiv požarni aparat sa stalnim pritiskom je vrlo jednostavan i odmah spreman za upotrebu, što može biti veoma odlučujuće u trenutku nastanka požara i opšte panike koju on prouzrokuje kod ljudi. Njihova ispravnost se može utvrditi vizuelnim putem, odnosno ako je kazaljka manometra na ventilu u zelenoj zoni, aparat je ispravan.